Kurumsal

Liman Özellikleri

Konumu

Beldeport; İstanbul’un 45 km doğusunda, İzmit Körfezi’nin girişinde ve Osmangazi Köprüsü’nden hemen önce yer alan ilk liman olma özelliği ve konumu itibariyle stratejik öneme haiz bir limandır.  Beldeport limanının 13 km’lik yarıçapı içerisinde, Türkiye'nin önde gelen 10 adet büyük çaplı Organize Sanayi Bölgesi ve çok sayıda fabrika ile sanayi tesisi bulunmaktadır.  Limanın 200 km.'lik yarıçapı içinde, Türkiye nüfusunun %33'ü, GSYİH'nin %47'si ve sanayi üretiminin %51’i yer almaktadır. 

Erişim

Beldeport'un koordinatları: 40° 46’ 18’’ K –  29° 30’ 55’’ D Beldeport liman tesisleri; TEM Karayoluna 2.5 km, D100 Karayoluna 3.5 km, Osmangazi Köprüsüne 4.5 km, Dilovası Gümrük Müdürlüğüne 4 km, Sabiha Gökçen Havalimanı'na 31 km, Bursa'ya ise 80 km mesafededir. Bu ana yollara erişim için  3 geliş 3 gidiş olmak üzere 6 şeritlik bağlantı yolu mevcuttur. Gümrük kapısından itibaren liman operasyon sahasına erişim ise 4 gidiş 4 geliş olmak üzere toplam 8 şeritlik 2 ayrı yol ile sağlanmaktadır.  Beldeport liman tesislerinin içinden Çin'den başlayıp Londra'ya kadar giden İpek Yolu'nun orta koridoru olarak tabir edilen demiryolu hattı geçmektedir.  TCDD tarafından inşaatı devam etmekte olan ve 2021 yılında tamamlanması öngörülen Gebze-Köseköy kargo hattı ile eş zamanlı olarak Beldeport limanı içinde bir demiryolu yükleme/boşaltma istasyonu yer alacaktır.   Gerek 3 üç adet iltisak hattının uzunluğu gerekse demiryolu yükleme terminalinin kapasitesi itibariyle "Kombine Yük Taşımacılığı" kriterlerine de uygun bir terminal olacaktır.

Kapasite

Beldeport, bugün itibarıyla 581.000 m2'lik alana sahip olup bu alanın 1 milyon m2'ye kadar büyüme potansiyeli bulunmaktadır.  Mevcut 581.000 m2'lik alanın şimdilik 150.000 m2'si gümrüklü saha olarak ayrılmış olup gerektiğinde gümrüklü alan büyütülebilecektir.  Faz 1A olarak tanımlanan ilk etap yatırım tamamlanmış olup limanın konteyner elleçleme kapasitesi yıllık 550.000 TEU konteyner, 1,5 milyon ton genel kargo ve 300.000 araçtır.  Müteakip etap yatırımlarının tamamlanmasıyla yıllık konteyner elleçleme kapasitesi 2.4 milyon TEU konteynere çıkacaktır.

Teknik Altyapı

Dünyanın en büyük konteyner gemilerinin yanaşabileceği nitelikteki Beldeport liman tesisleri, Hamburg Limanı'nın mühendislik grubu olan  HPC-Hamburg Port Consulting GmbH firması tarafından tasarlanmış, altyapı nitelikleriyle Körfez bölgesinde örnek gösterilebilecek bir limandır. 16,5 metre rıhtım önü sabit su derinliği, 450 metre uzunluğundaki keson sistemiyle inşa edilmiş rıhtım yapısı ve sahadaki muhtelif altyapı sistemleriyle dünyanın en modern limanlarından birisidir.

 

 

İLETİŞİM FORMU

Görüşleriniz bizim için çok değerli